KVIEČIAME Į NAUJĄ PARODĄ

2022 06 04

Aloyzo Stasiulevičiaus tapybos paroda „Moteris“Pylimo galerijoje 2022 06 07 atidaroma tapytojo Aloyzo Stasiulevičiaus paroda, kuri veiks iki birželio 25 d.
Dailininkas  gerai žinomas kaip istorinės Vilniaus vizijos,  architektūrinių ansamblių, Vilniaus kiemų  ir panoramų tapytojas. Dailininko kūrybą sekantis žiūrovas įpratęs, kad  jo miesto peizažuose žmogaus figūros nėra. Ar tikrai dailininko nedomino žmogus, sukūręs jo mylimą ir visą gyvenimą tapytą Vilnių?  Ar jo kūryboje yra vietos moterims?  Pasirodo, domina, yra. Tarp daugiau kaip dviejų tūkstančių  darbų, nutapytų per 65 kūrybos metus, rasime bent 20 paveikslų, kuriuose vaizduojamos moterys. Šie paveikslai, sukurti 1963-2022 m., eksponuojami A. Stasiulevičiaus parodoje „Moteris“.

Dailininkas tapo moteris, kurių nepažįsta, jos  į A. Stasiulevičiaus paveikslus yra atėjusios iš kultūros istorijos.  Netapo jų nuogo kūno – tapytojų džiaugsmo daugelį amžių. Moters figūrą traktuoja skulptūriškai, iškelia ją į miesto peizažą, dangaus skliautą, tarp žvaigždynų. Į Stasiulevičiaus paveikslus moterys atėjo per skulptūros mediumą, jis tapo   XVII a. Besišypsančią, Susimąsčiusią Vilniaus mergelę, pozavusią italų meistrams, lipdžiusiems skulptūras šv. Petro ir Povilo bažnyčioje; genialaus Ukrainos XVIII a. skulptoriaus J.G.Pinzelio Madoną, spėjusią iki Rusijos karo prieš Ukrainą atkeliauti į parodą LDK Valdovų rūmų muziejuje; tapo Nežinomą šventąją iš liaudies meno skulptūrėlių.

Dailininkas tarsi sako, kad tik simbolis – o skulptūra laikytina žmogaus simboliu – turi apibendrinimo galią ir padeda atskleisti tai, ko tiesiogiai neįmanoma išreikšti.