PYLIMO GALERIJOJE – VASAROS SPALVOS

2013 09 27

                                                             Vasaros spalvos

Pirmajame Lietuvos nacionaliniame parke, įsikūrusiame Aukštaitijoje, šių metų liepos mėnesio paskutinę savaitę vyko tapybos pleneras  „Vasaros spalvos”. Nors pleneras truko tik septynias dienas, bet žymūs prityrę lietuvių dailininkai sugebėjo nutapyti įspūdingų įsimintinų paveikslų, kuriuose atsispindi šio krašto gamta, mažų miestelių žavesys bei gyvenimo poezija. Paveikslai, įkvėpti pirmųjų įspūdžių buvo eksponuoti Ignalinos kraštotyros muziejuje. Šioje parodoje greta jų eksponuojami dar brandesni paveikslai, sukurti studijoje, kuriuose susilieja į vieningą meninę visumą pirminiai įspūdžiai, prisiminimai ir dailininkų patirtis.

Akivaizdu, kad plenere viešpatavo kūrybinga dvasia, kad grupė dirbo labai intensyviai, kad jos dalyviai pasižymėjo ypatingu darbštumu. Matyt, turėjo reikšmės ne vien įgimti gabumai, turtingi tapytojų įgūdžiai, bet ir pedagoginė patirtis. Iš jų du – Vilniaus dailės akademijos profesoriai: Mindaugas Skudutis ir Bronius Gražys. Tapytojai Jonas Daniliauskas ir Gražina Vitartaitė taip pat turi nemažą pedagoginį stažą. O Rimas Bičiūnas, pasirinkęs laisvo menininko kelią, irgi neišvengė pedagogo darbo, nes arti keturiasdešimties metų vadovavo Vilniaus miesto meno mėgėjų studijai ‘Paletė”, kurioje išaugino gausų būrį liaudies tapytojų.

Visus šios parodos dalyvius  jungia meilė spalvai bei meninės improvizacijos kelias. Kadangi gamta žadina jų kūrybines mintis, jie nevengia tapybos plenere. Per pastaruosius penkerius metus jų dauguma tris kartus dalyvavo užsienyje surengtuose pleneruose pietų Prancūzijoje ir Italijoje (Sardinijoje).

***

Profesorius Mindaugas Skudutis gimė 1948 m. Antagavės kaime Ignalinos rajone. 1976 m. baigė Lietuvos valstybinį dailės institutą (dabar – Vilniaus dailės akademija). Mokėsi pas Antaną Gudaitį. Po to dėstė M.K.Čiurlionio meno mokykloje ir Vilniaus dailės akdemijoje. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas (2009), pelnęs ne vieną premiją už tapybą. Jo darbų yra įsigijęs Lietuvos dailės muziejus, privatūs Lietuvos ir užsienio kolekcininkai.

Profesorius Bronius Gražys  gimė 1952 m. Kaune. 1976 m. baigė Lietuvos valstybinį dailės institutą ir dėsto jame. Buvo ne kartą apdovanotas konkursinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje. Jo kūrinių yra įsigijęs Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus, Vilniaus dailės akademijos muziejus, Lietuvos banko muziejus.

Docentas Jonas Daniliauskas gimė 1950 m. Lekėčiuose. 1974 m. baigė Lietuvos valstybinį dailės institutą ir po to dirbo jame, dėstė M.K.Čiurlionio meno mokykloje ir Vilniaus aukštesniojoje lengvosios pramonės mokykloje (nuo 2003 m.- Vilniaus kolegija). Nuo 1982 m. dalyvauja užsienio parodose: Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje, Ispanijoje, Japonijoje, JAV, Lenkijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Turkijoje, Vokietijoje ir kitur.  Jo kūrinių yra įsigijęs Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus, Dr.P.Ludvigo modernaus meno muziejus Kelne, Poznanės nacionalinis muziejus, Gruzijos valstybinis dailės muziejus, Valstybinė Tretjakovo galerija Maskvoje ir kiti. Dailininkas ne kartą yra pelnęs konkusinių parodų premijas.

Docentė Gražina Vitartaitė gimė 1942 m. Krekenavoje Panevėžio rajone. 1966 m. baigė Lietuvos valstybinį dailės institutą. 1980-1989 m. dėstė jame ir buvo tapybos katedros vedėja. 1997 – 2000 m. – Aukštesniosios dizaino mokyklos dėstytoja, direktorė. Yra surengusi 45 personalines parodas Lietuvoje, Prancūzijoje, Vokietijoje. Jos darbų yra įsigijęs Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus, Lietuvos, Vokietijos, Austrijos, Rusijos įstaigos ir galerijos bei privatūs asmenys.

Rimas Bičiūnas gimė 1945 m. Panemunio kaime, Rokiškio rajone. 1972 m. baigė Lietuvos valstybinį dailės institutą, kur mokėsi pas Antaną Gudaitį. Tai vienas populiariausių lietuvių dailininkų užsienyje: dalyvavo Tarptautiniame meno festivalyje Kanuose ir Venecijos bienalėje (1982), Tarptautinėse meno mugėse Art’83 Bazelyje, Art’89 Londone, 5-ojoje šiuolaikinio meno mugėje Los Angeles (1990) ir kitose. Jam ne kartą buvo suteikta garbė būti eksponuotam parodose šalia žymiausių XX a. dailininkų: P.Pikasso, V. Kandinskio, G.Bazelico, J.Beuys’o, J.Dubufet. Jis vienintelis iš lietuvių dailininkų buvo pakviestas į Nicą dalyvauti M.Šagalo jubiliejuje. Jo darbų yra Dr.P.Ludvigo modernaus meno muziejuose Kelne ir Budapešte, Lietuvos dailės muziejuje, Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje, Rokiškio krašto muziejuje, Bulgarijos, Gruzijos, Latvijos, Slovakijos nacionalinėse dailės galerijose ir Valstybinėje Tretjakovo galerijoje.                                                                                                                                                                                            
                                                                                         Parodos kuratorė dr. Nijolė Tumėnienė